Бошка Тошића 4 Бања Лука, Република Српска, БиХ
2 Октобар, 2020
Пројекти који се финансирају кроз Регионални стамбени програм (РСП), затим ЦЕБ пројекат преко Развојне банке Европе и Саудијског развојног фонда биће завршени до 2022. године, а према грубим процјенама, незбринуто ће остати најмање 5.000 породица из категорије избјеглица, расељених и повратника, каже директор Секретаријата за расељена лица и миграције Републике Српске Марко Аћић.
Према његовим ријечима, Секретаријат је формирао радну групу која треба да утврди тачан број незбринутих породица и предложи Влади Српске начин њиховог збрињавања, али крајње је вријеме да се почне тражити системско рјешење како помоћи тим људима.
- За рјешење стамбеног питања у оквиру Регионалног стамбеног програма пријавило се 7.780 породица, а биће збринуто око 1.800. То значи да неће бити дефинитивно збринуто око 5.000 породица о којима ми морамо размишљати, јер је нехумано препустити их судбини - каже Аћић у интервјуу за “Глас Српске”.
ГЛАС: Шта ће бити с тим породицама?
АЋИЋ: Плашим се да се не смијемо уздати у донаторска средства, јер се међународни донатори већ ужасавају када им се двије и по деценије од завршетка рата траже донације за рјешавање питања избјеглих и расељених. Охрабрује што међународни кредитори у посљедње вријеме уз кредитна средства дају и све веће грантове и сматрам да је у том правцу потребно размишљати као о начину на који се могу обезбиједити средства за помоћ тим људима. Трећи начин је повећање буџетских средстава Секретаријата за збрињавање ових категорија. О томе ће коначну одлуку донијети Влада РС, али у сваком случају, ти људи не смију бити препуштени сами себи.
ГЛАС: Ви сте раније указивали на то да је од завршетка рата акценат стављан на повратак и да је занемаривано право на правичну накнаду имовине.
АЋИЋ: Према Дејтонском споразуму, избјеглицама и расељеним лицима дата су три права. Право на слободан повратак, право на поврат имовине и право на правичну накнаду уништене имовине. Међутим, сва пажња је стављена на повратак, при чему је Република Српска урадила јако много, док с друге стране, када је ријеч о повратку Срба у ФБиХ, поражавајуће резултате показао је попис становништва и зато је људима који не желе да се врате потребно омогућити да остваре право на правичну надокнаду.
ГЛАС: Шта значи када кажете да је Република Српска учинила много?
АЋИЋ: Значи да је од 2006. до 2019. године Влада Републике Српске, преко Министарства за избјеглице и расељена лица, а сада преко Секретаријата издвојила више од 23 милиона марака. Од тога је двије трећине издвојено за повратак Хрвата и Бошњака у Српску. С друге стране, не желим да кажем да федерално Министарство за избјеглице и расељене не издваја средства за повратак Срба, али с обзиром на висину њиховог буџета у односу на наш, то ни близу није на нивоу онога што је издвојено у РС.
ГЛАС: Колико новца је издвојено за обнову вјерских објеката?
АЋИЋ: У периоду од 2006. године до данас Република Српска је издвојила око 8.260.000 КМ, од чега око 5,5 милиона за обнову објеката исламске вјерске заједнице и вјерских објеката Католичке цркве. Не бих волио да ме неко погрешно схвати, јер апсолутно подржавам обнову свих богомоља, али ако је РС издвојила изузетно велика средства за обнову Ферхадије и самостана Плехан и Петрићевац, онда с правом питамо зашто још није завршена Саборна црква у Мостару.
Предсједник ДНС-а Ненад Нешић рекао је да та...
Предсједник ДНС-а Ненад Нешић обишао је ГО ДНС-а...
Министар безбједности у Савјету министара Ненад...
Директор СИПА-е Зоран Галић јуче није разријешен...
„Данас обиљежавамо један од најтрагичнијих датума...