Бошка Тошића 4 Бања Лука, Република Српска, БиХ
3 Септембар, 2020
Представници Комесаријата за избјеглице и миграције Србије и Секретаријата за расељена лица и миграције Републике Српске потписали су данас у Београду споразум о сарадњи чији је превасходни циљ пружање помоћи Србима повратницима у Федерацију БиХ /ФБиХ/.
Циљ споразума, који су потписали представник Комесаријата за избјеглице и миграције Србије Иван Гергинов и вршилац дужности директора Секретаријата за расељена лица и миграције Републике Српске Марко Аћић, јесте и размјена искустава у вези са мигрантском кризом.
Аћић је рекао новинарима да је овим споразумом сарадња двије институције подигнута на виши ниво, те да тај документ има и посебан фокус - помоћ у одрживом повратку Срба у ФБиХ.
"Ниво помоћи коју добијају са нивоа федералних и кантоналних институција нажалост није довољан и одрживи повратак Срба у ФБиХ се помаже највећим дијелом од Владе Републике Српске", рекао је Аћић.
Он је напоменуо да се од данас и Комесаријат Србије укључио у ту врсту помоћи, те објаснио да је Комесаријат у јавним набавкама за ову годину већ планирао одређену помоћ у свим кантонима у пољопривредној механизацији и кућним апаратима.
"Посебно смо заинтересовани за јачање сарадње у области миграција јер Србија и Комесаријат имају огромно искуство, а ми се у Републици Српској, па и БиХ, сусрећемо са изазовима мигрантске кризе, можда у најјачем обиму до сада", рекао је Аћић.
Према његовим ријечима, разговараће се и како да се службеници Секретаријата за расељена лица и миграције Републике Српске обуче у Комесаријату за избјеглице и миграције Србије о свему што је важно када је у питању мигрантска криза.
"Политика Републике Српске јесте да се мигранти не задржавају на територији Српске и спремни смо да их евидентирамо, да им пружимо основну здравствену заштиту, основни хигијенски пакет и да им помогнемо да иду ка дестинцији где желе", рекао је он.
Аћић је навео и да жеља миграната није да остану у Републици Српској и у БиХ, него да иду у државе ЕУ.
Он је подсјетио да на подручју Републике Српске нема мигрантских центара, те да је Секретаријат и прошле и ове године издвајао средства за помоћ оним дијеловима БиХ гдје су стационирани.
"Ове године смо заједно са МУП-ом анализирали мигрантске руте којима се крећу, најчешће кроз Унско-сански кантон", рекао је Аћић и додао да ће се у дијеловима ФБиХ куда пролазе мигранти, а гдје су Срби повратници, радити на побољшању безбједносних услова и путем електрификације.
Гергинов је изразио задовљство због потписаног споразума, те истакао да ће помоћ сада бити прецизније распоређивана.
"Средства која имамо, уз помоћ и рекао бих навигацију од стране Секретаријата Републике Српске биће сигурно прецизније распоређена", рекао је он.
Према његовим ријечима, сигурно је да људи из Бањалуке боље знају и виде, него људи из Београда каква је ситуација на терену.
Гергинов је додао и да ће сва искуства Комесаријата у вези са мигрантском кризом бити на располагању Републици Српској.
Лидери ДНС и НПС, Ненад Нешић и Дарко Бањац,...
Милован Вујичић је изабран за предсједника...
Предсједник ДНС-а Ненад Нешић честитао је свим...
У Модричи је вечерас формиран општински одбор...
У ери техничког напретка, дигитализације, данас...